Τετάρτη 23 Απριλίου 2014

Ποιος είναι ο Ποντιακής καταγωγής αθλητής, που αγωνίστηκε και τερμάτισε στο μεγάλο μαραθώνιο της Βοστώνης

Ο Σπύρος Ξενιτίδης με δρομέα που επίσης έλαβε μέρος στον Μαραθώνιο της Βοστόνης
Ο Σπύρος Ξενιτίδης με δρομέα που επίσης έλαβε μέρος στον Μαραθώνιο της Βοστώνης

Ο πολύπειρος Αμερικάνος Meb Keflezighi (38) και η φιλόδοξη Rita Jeptoo (33) από την Κένυα παρέδωσαν... μαθήματα στον 118ο διεθνή μαραθώνιο της Βοστώνης. Εφεραν τις δύο κούρσες, ανδρών-γυναικών, στα μέτρα τους και κατέκτησαν κραταιές νίκες.

Ο Keflezighi σημείωσε στον τερματισμό 2ω08:37 ενώ η Jeptoo συνέτριψε με 2ω18:57 το ρεκόρ διαδρομής (παλιό 2ω20:43 της Margaret Okayo KEN από το 2002). Στον αγώνα συμμετείχε και ο αθλητής του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης Σπύρος Ξενιτίδης που τερμάτισε με τον πολύ καλό χρόνο 3 ώρες 27΄42.

Tερμάτισαν οκτώ Έλληνες

Οκτώ Έλληνες δρομείς αγωνίστηκαν και τερμάτισαν στο διεθνή μαραθώνιο της Βοστώνης.